Добре дошли в уебсайта на Детска градина "Здравец" гр. Попово
Здравец-Попово.alle.bg

Как да накараме малкото дете да ни чуе какво му говорим?

6 Януари 2017г.

Как да накараме малкото дете да ни чуе какво му говорим?
Малките деца са като всички нас – не винаги чуват какво им говорим. Всъщност на тяхната възраст те имат нужда да бъдат научени да обръщат внимание. Какво се случва често? Родителите повтарят на детето си десет пъти едно и също нещо, след което пристъпват към наказание. Това обикновено води до положението, в което детето „си отваря” ушите чак на десетия път.

И така неслушайки ви, детето се опитва да спечели вашето внимание. Ако вашето дете се научи да бъде добър слушател, това ще му помогне да учи по-ефективно, да разпознава опасните сигнали, да се разбира по-добре с вас, да уважава учителите и останалите възрастни, да има добри приятели. Има няколко прости правила, последователното следване на които, ще направи от малкото ви дете добър слушател. Ето някои от тях:

Слезте на нивото на детето
Рано или късно всеки родител осъзнава, че крещенето (особено от другата стая) рядко има желания ефект. По-добре клекнете до детето или го вземете на ръце , погледнете го в очите и така със сигурност ще грабнете вниманието му. Детето ще ви слуша много по-внимателно, ако седнете до него по време на закуска или пък до леглото му, когато си ляга вечер.

Бъдете ясни
Говорете на детето си ясно и просто. То ще спре да ви обръща внимание, ако се задълбочите твърде много в дадена тема. Детето трудно ще схване какво точно се иска от него, ако словоохотничите. Например вместо: „Навън наистина е студено и ще настинеш, докато стигнем до магазина, ако не си облечеш якето”, по-добре кажете: „Облечи си якето”. Така за детето ще е напълно ясно какво се иска от него. Ако не предоставяте избор на детето си в дадена ситуация, то по-добре не перифразирайте желанието си във въпрос. Кажете просто: „Трябва да седнеш в столчето за кола”, вместо: „Нали ще дойдеш да се качиш в столчето за кола, миличко?”.

Изисквайте без да давате възможност за разтакаване
На детето трябва да му стане ясно, че имате предвид точно това, което казвате и не сте склонни на уговорки или насрещни обещания. Ако кажете на двегодишното си дете „Трябва да си изпиеш млякото на вечеря”, не му давайте пет минути по-късно вместо мляко вафла и сок. Предупредете сина си, че ако удари сестричката си, ще последва наказание. Когато децата се сбият, нека и наказанието последва веднага. Много е важно в подобни ситуации да бъдете подкрепяни от своя партньор, за да не бъде подкопан авторитета ви пред детето.
Избягвайте да повтаряте по-маловажни изречения към детето си неколкократно, преди то да ви послуша, като например „Сложи си чашата на масата”. Нежно насочете ръката на детето към масата, за да разбере тоя какво трябва да направи.

Подкрепете казаното с действие
Често вербалната ви молба остава нечута, затова по-добре подкрепете казаното с действие, особено в момент, когато детето е погълнато от някакво занимание. Кажете: „Време е за лягане!”, след това подкрепете казаното с визуален знак - изключване и включване на осветлението, с физическо действие – нежно поставяне на ръка на рамото на детето, за да го откъснете от играта и да привлечете вниманието му и с показване – насочете детето към леглото, отдръпнете завивката и оправете възглавницата.

Предупредете детето
Предупредете детето какво ще трябва да направи по-късно, за да е подготвено и по-лесно да се откъсне от интересното си занимание в момента. Преди да тръгнете на разходка, му кажете: „След малко тръгваме. Като ти извикам, измий си ръцете, облечи си якето и ела”.

Нека инструкциите ви могат да бъдат изпълнени
Ако кажете на двегодишното си дете да прибере всички играчки, разхвърляни из стаята, то просто ще се огледа и ще се откаже изобщо да започне това голямо начинание. Ако обаче започнете така: „Хайде да сложиш в коша за играчки жълтото пате”, след това продължете тази своебразна игра с „Хайде сега и сините кубчета”. Така постепенно детето ще прибере всички играчки.

Мотивирайте детето
Викайки на детето да изпълни нещо, вероятно ще постигнете някакъв резултат, но бъдете сигурни, че то ще свърши исканото с огромно неудоволствие. Повечето деца се отзовават много по-добре на вашите „заповеди”, когато те са подкрепени с чувство за хумор. Когато искате детето да свърши нещо, кажете му го със съвсем различен глас (например като боботите или говорите пискливо) или пък под формата на песничка. Например „Измий си зъбките и мама ще прочете любимата ти приказка” вместо „Измий си зъбите, защото иначе ще имаш кариеси” или „Измий си зъбите веднага!”. Когато детето измие зъбките си, не пропускайте да го похвалите, колко добро и послушно дете е.
Доброто чувства за хумор, обичта и доверието, което демонстрирате към детето си, когато му говорите, ще го накарат да поиска да ви слуша, тъй като то ще знае, че вие го обичате и го смятате за специално. Този аспект на взаимоотношенията е важен дори и в случаите, когато е необходимо по-твърдо отношение. Даването на недвусмислени, категорични инструкции не ви задължава да сте груби – посланието ще е много по -силно ако е придружено с прегръдка или усмивка. Така детето ви се учи, че да ви слуша е нещо, което си струва.

Бъдете пример за добро поведение
Подрастващите ще станат по-добри слушатели, ако видят, че самите вие сте добри слушатели. Научете се да слушате детето си така внимателно, както бихте слушали някой възрастен. Гледайте детето си, когато ви говори, отговаряйте му учтиво, не го прекъсвайте, ако това е възможно. Дори разказът на детето ви точно когато трябва да сготвите да ви се струва безкраен, опитайте да не му обръщате гръб, докато разговаря с вас.

Сподели
В момента разглеждате олекотената мобилна версия на уебсайта. Към пълната версия.